Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 7:30-15:30 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.

Všetko o popisných číslach

ČO JE SÚPISNÉ ČÍSLO A AKO HO ZÍSKAŤ?

Zákon určuje, že každá novopostavená stavba, ktorá podlieha evidencii v katastri nehnuteľností, musí mať určené súpisné číslo. Zároveň môže byť stavbe zo strany obce určené aj orientačné číslo, ktoré bližšie identifikuje stavbu alebo jej časť (napríklad vchod).

V prípade, ak na určitej stavbe vidíte umiestnené dve čísla oddelené lomítkom (napr. 250/10) je súpisným číslom to, ktoré je prvé v poradí (v našom príklade číslo 250) a orientačným číslom to, ktoré nasleduje za lomítkom (v našom príklade číslo 10).

Okrem žiadosti o súpisné číslo je potrebné priložiť právoplatné kolaudačné rozhodnutie o povolení užívania stavby, pre ktorej očíslovanie sa žiadosť podáva.

K žiadosti je tiež potrebné priložiť listinu preukazujúcu vzťah žiadateľa k pozemku, na ktorom sa príslušná stavba nachádza. Pokiaľ je vlastník stavby zároveň aj vlastníkom pozemku pod stavbou, postačí k žiadosti priložiť aktuálny výpis z listu vlastníctva, z ktorého bude zrejmé, že žiadateľ je vlastníkom príslušného pozemku pod stavbou. Ak žiadateľ vlastníkom pozemku nie je, je potrebné predložiť iný titul k pozemku (napríklad nájomnú zmluvu, z ktorej vyplýva právo uskutočniť príslušnú stavbu).

PREČO MAŤ SÚPISNÉ ČÍSLO

  • Označenie domu číslami nie je iba povinnosťou vyplývajúcou zo zákona, ale aj účinnou pomocou pre rýchlejšiu a správnu orientáciu v obci. Nemá slúžiť iba cudzím občanom a tým, ktorí sa v obci nebývajú, ale aj poštovým doručovateľkám, zdravotníkom, pri doručení zásielok a objednaného tovaru, zriadencom plynární, elektrární či vodárenskej spoločnosti a pri rôznych administratívnych úkonoch...
  • V neposlednom rade je nenahraditeľnou pomôckou aj pri neočakávanej potrebe záchrannej zdravotnej služby, polície, prípadne iného zásahu...
  • Každá neoznačená stavba môže skomplikovať inak celkom nevinnú situáciu.
  • V krajnom prípade, vlastník stavby, ktorá nie je riadne označená, môže byť napadnutý, že ide o nelegálnu stavbu, nevybudovanú v súlade s územným plánom obce a stavebnými predpismi a bez povolenia alebo dodatočného súhlasu príslušného stavebného úradu. 

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi